Ile można zarobić na wynajmie apartamentów?

Mieszkanie jest pożądanym dobrem, bez którego trudno się obyć. Każdy, kto pragnie usamodzielnienia się od pomocy rodziny, potrzebuje własnego lokum. Ponieważ nie wszyscy mogą sobie pozwolić na kupno, wynajem apartamentów stanowi bardzo ciekawą i chętnie wybieraną opcję. Przekonajmy się, co oznacza to dla właściciela i sprawdźmy, jakie korzyści może mu przynieść.

Dlaczego opłaca się wynająć posiadany apartament?

Zakup apartamentu na wynajem to coraz częściej stosowany sposób na ulokowanie posiadanych wolnych środków finansowych. Ze względu na ciągły niedobór mieszkań zarówno popyt na nie, jak i zapotrzebowanie na oferty najmu utrzymują się na wysokim poziomie. Oznacza to, że posiadacz mieszkania praktycznie nie może na nim stracić, a często zyskuje niewielkie kwoty ze względu na to, że ceny nieruchomości rosną szybciej niż inflacja. Skala korzyści jest znacznie większa, jeśli apartament zostanie przeznaczony na wynajem. W wielu sytuacjach opłacalne może być nawet sfinansowanie zakupu kredytem bankowym, tym bardziej że trudno obecnie dostrzec perspektywy na zmianę tej sytuacji.

Na jaki poziom zysków można liczyć?

Rentowność inwestycji w mieszkanie przewyższa zwykle nieco poziom inflacji. Wystawiając je na wynajem, można liczyć na przynajmniej kilkuprocentowy zysk. Jego wysokość jest jednak uzależniona od tego, z jakim apartamentem mamy do czynienia. Mieszkania o dużej powierzchni i w dobrych lokalizacjach mogą przynieść znacznie wyższy dochód, choć czekanie na najemcę może trwać nieco dłużej niż przy bardziej popularnych, lecz zarazem tańszych metrażach. Warto jednak pamiętać o tym, że samodzielny wynajem mieszkania oznacza też konieczność ponoszenia pewnych kosztów – wiążą się one m.in. z dokonywaniem potrzebnych napraw czy przygotowywaniem lokalu dla nowych najemców, a więc koniecznością jego odnowienia czy usunięcia ewentualnych uszkodzeń. Takich problemów można jednak uniknąć, wybierając ofertę firmy zarządzającej mieszkaniami na wynajem, która bierze na siebie wszystkie obowiązki w zamian za niewielką prowizję.