Na co zwrócić uwagę, kupując mieszkanie na wynajem?

Inwestycja w mieszkania jest obecnie jedną z najbardziej przyszłościowych i bezpiecznych form lokowania środków finansowych. Coraz więcej osób decyduje się na zakupienie mieszkania, a następnie wynajęcie go na korzystnych warunkach finansowych. Aby jednak nieruchomość wzbudzała zainteresowanie wynajmujących, powinno ją cechować kilka ważnych rzeczy. Przed zakupem należy zastanowić się, jaka grupa odbiorców jest dla nas interesująca – studenci czy biznesmeni zazwyczaj szukają czegoś innego niż rodzina z dziećmi.

Jakie są najważniejsze cechy interesującego mieszkania na wynajem?

Poszukując idealnego mieszkania do zakupu, najlepiej spojrzeć na nie okiem najemcy. Dzięki temu od razu można zauważyć wady, których patrząc jako inwestor się nie zauważa. W przypadku mieszkań, które mają przejść gruntowny remont, nie jest to tak ważne, jednak większość osób chce kupić mieszkanie i móc oddać je do wynajmu bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

Pierwszą cechą, na którą należy zwrócić uwagę, jest lokalizacja. Najlepszą inwestycją są mieszkania w dużych, ciągle rozwijających się miastach, oferujących atrakcyjny rynek pracy i szkoły wyższe. Większość osób poszukuje mieszkania w okolicach centrum miasta, dzięki czemu mają swobodny dojazd do praktycznie każdego miejsca. Warto decydować się również na nieruchomości w większych miastach. Nieruchomość w centrum Krakowa z pewnością będzie cieszyć się większą popularnością niżeli apartament w małym miasteczku z wysokim poziomem bezrobocia i słabymi perspektywami rozwoju.

Nie mniej ważny jest metraż. Tutaj oczywiście należy pokierować się wybraną grupą odbiorczą. Największym zainteresowaniem cieszą się kawalerki oraz mieszkania 2-3 pokojowe. Większe mieszkania wiążą się z dużymi kosztami utrzymania, co odstrasza sporą grupę potencjalnych wynajmujących.  Wyposażenie mniejszych mieszkań jest również łatwiejsze i mniej kosztowne. Podczas poszukiwań warto zwrócić uwagę na obecne wyposażenie oraz sprzęty AGD. Jak już wspomniano, sam zakup mieszkania jest sporą inwestycją, a więc dodatkowe obciążenia finansowe pod postacią remontu nie są pożądane.

Podczas oględzin warto zorientować się, ile wynoszą koszty ponoszone przez właściciela tj. czynsz i jego składowe. Warto zasięgnąć informacji na temat dostępności parkingu, rodzaju ogrzewania czy komunikacji miejskiej. Warto pamiętać, że bardzo pozytywnie na zainteresowanie wynajmem wpływa bliskość szkół, sklepów czy terenów zielonych. Zwracając uwagę na wyżej wymienione czynniki, z pewnością uda kupić się mieszkanie, które będzie cieszyć się ogromnym zainteresowaniem wynajmujących.