Czy Kraków to dobre miejsce na zakup apartamentu?

Kupno mieszkania wiąże się z dużym wydatkiem, a często oznacza też konieczność zaciągania wieloletniego kredytu. Decyzja o jego lokalizacji, metrażu i rodzaju, a także przeznaczeniu powinna być starannie przeanalizowana. Ważne okażą się nie tylko doraźne korzyści, ale też dłuższa perspektywa związana z możliwą zmianą jego wartości. Zakup apartamentu w Krakowie trzeba więc dobrze przemyśleć. Przekonajmy się, jaka będzie opłacalność takiej inwestycji.

Czy warto rozważać kupno mieszkania w Krakowie?

Kraków kojarzy się często przede wszystkim z historią i wieloma bezcennymi zabytkami, jest jednak także miastem przyciągającym biznes oraz centrum naukowym i kulturalnym. Będąc stolicą małopolski, Kraków stał się ośrodkiem atrakcyjnym dla turystów, ale również wielkich i średnich firm. W mieście lub jego okolicach ma swoją siedzibę wiele liczących się przedsiębiorstw, także współpracujących z największymi światowymi gigantami. Kraków to także bardzo liczący się ośrodek kulturalny i naukowy z UJ, AGH, Politechniką oraz Uniwersytetem Ekonomicznym na czele. Nagromadzenie tak dużej liczby ważnych instytucji wiąże się nie tylko z korzyściami ekonomicznymi dla miasta i jego mieszkańców, ale również z ogromnym zapotrzebowaniem na mieszkania. Tak duży popyt sprawia, że zakup apartamentu w Krakowie, zarówno na własne potrzeby, jak i traktowanego jako lokata kapitału lub sposób na uzyskiwanie korzyści z najmu, staje się atrakcyjną perspektywą.

Czy na kupnie mieszkania można zarobić?

Zakup mieszkania to sposób na zapewnienie sobie własnego miejsca do życia, lecz jednocześnie także korzystna inwestycja. Ze względu na niską podaż mieszkań i duży popyt na nie osoba kupująca apartament może mieć pewność, że nie straci na całej transakcji. Wynika to zarówno ze stałego wzrostu cen, jak i ogromnego zainteresowania wynajmem. W mieście, które przyciąga zarówno osoby rozpoczynające karierę zawodową, jak i podejmujące studia znalezienie chętnych nie będzie stanowiło problemu, a prawdopodobieństwo, że mieszkanie będzie stało puste, jest minimalne.